Dla Niepodległej - koncert chórów szkół muzycznych i wydarzenia towarzyszące - Nowy Sącz 2018

Witamy na stronie projektu, upamiętniającego odzyskanie niepodległości przez Polskę przed 100 laty.

Projekt dofinansowano ze środków Programu Wieloletniego "Niepodległa" 2017—2022

w ramach Programu Dotacyjnego „Niepodległa”.

Społeczność szkół muzycznych Sądecczyzny i Podhala z inicjatywy Katolickiej Niepublicznej Ogólnokształcącej Szkoły Muzycznej II st w Nowym Sączu postanowiła uczcić tę wyjątkową rocznicę wspólnym koncertem w Bazylice św. Małgorzaty w Nowym Sączu. Za namową jednego z dyrygentów, p. A. Citaka, planowany wstępnie, mały koncert rozrósł się w większe wydarzenie,w które zaangażowało się 7 chórów, które wystąpią w repertuarze wspólnym i własnym, dziękując Bogu za dar niepodległości i podejmując w gronie dzieci czy młodzieży odpowiedzialność za naszą Ojczyznę. Na wydarzenie zaprosiło Katolickie Stowarzyszenie Oświatowe - organ prowadzcy nasza szkołę - które w tym roku obchodzi również 25-lecie istnienia. Ono też jest głównym organizatorem wyarzenia i wnioskodawcą projektu.

Koncert w dniu 15 listopada 2018 rozpoczął się Mszą św. o godz. 18:00 w Bazylice, w czasie której połączone chóry wykonały dwa śpiewy liturgiczne: Bogurodzicę i Boze coś Polskę. Po Mszy, w ramach właściwego koncertu, poszczególne chóry krótko prezentowały swój repertuar, przygotowany na Rocznicę Niepodległości. Koncert poprowadziła p. Gabriela Stanny. Relacje z konceru można objerzeć w oknie multimedialnym ponizej.

To centralne wydarzenie muzyczne zostało wzbogacone w projekcie o inne wydarzenia artystyczno-edukacyjne.

Bezpośrednio przed i po koncercie uczestnicy i słuchacze koncertu oraz inni mieszańcy Nowego Sącza obejrzeli specjalnie przygotowany przez dra Rocha Forowicza z ASP w Warszawie okolicznościowy mapping na frontonie Budynku Zespołu Szkół Katolickich im bł. P.J. Frassati przy Pl. Kolegiackim 2. Był on prezentowany 2-krotnie: o 17:20, ok 20 (Poniżej 2 stopklatki z mappingu i link do nagrania mappingu na żywo)

mapping niepodległościowy - Roch Forowicz from pawel on Vimeo.

Zaś w poniedziałek 19 listopada w Małopolskim Centrum Kultury SOKÓŁ w sali multimedialnej odbyła sie Ii część wydarzenia - połączona z koncertem chórów KNOSM II i Scherzo, sesja edukacyjna dla młodzieży pondgimnazjalnej w czasie której zostaną w atrakcyjnej formie podjęte tematy i ważne i mało znane zarazem.

9:00-9:50—dr hab. Lech Giemza (KUL, inicjator akcji Książka z plecaka) - O literaturze niepodległościowej inaczej. 100 lat niepodległości, 100 lat literatury, 100 lat KUL;

10:00—11:05—Prof. Marek Dyżewski ( Akademia Muzyczna Wrocław, ceniony popularyzator kultury i laureat licznych nagród, komentator Konkursu Chopinowskiego, autor wielu radiowych i telewizyjnych audycji muzycznych) - Niepodległość pieśnią wymodlona;

11:15-11:50—Leszek Migrała, O kim jeszcze nie możemy zapomnieć, myśląc o Niepodległej. Lokalni bohaterowie drugiego planu;

12:00—13:10—Panel: Święci a niepodległość.  św Urszula Ledóchowska, św. Andrzej Bobola, o Józef Andrasz. W panelu udział wzięli: s. Dorota Kędziora USJK z Lipnicy Murowanej, ks. Piotr Matejski SJ oraz p. Stanisława Bogdańska)

13:20-14:00—Wykład kostiumowy w wykoaniu rekaontruktorów PTH w Nowym Sączu o wojennych wyczynach i historiach naszych rodaków pt. Sądeckie drogi do niepodległości i historia pewnego pociągu (Pułk 20 itd.). O historii, z pomocą multimediów, opowiadal Jarosław Jakubowski, a w postać marszałka Piłsudskiego wcielił się Paweł Terebka. Reksndtruktotzy wystąpili w poózyczonych strojach histortycznych z oryginalna historyczna bronią.

Pomiędzy wykładami edukacyjnymi usłyszeliśmy chór Scherzo oraz chór Kameralny Katolickiej Niepublicznej Ogólnokształcącej Szkoły Muzycznej II st.

Składamy serdeczne podziękowania dla Biura Projektu Niepodległa, które w ogromnej większości sfinansowało tę inicjatywę w ramach Programu Wieloletniego Niepodległa 2017-2022.

Serdecznie dziękujemy Partnerom projektu, którzy wnieśli swój wkład organizacyjny i rzeczowy:

• Parafii Rzymskokatolickiej św. Małgorzaty w Nowym Sączu
  • Małopolskiemu Centrum Kultury "Sokół" w Nowym Sączu
  • Chórowi SCHERZO
  • Katolickiej Niepublicznej Ogółnokształcącej Szkole Muzycznej I st przy ul Ducha św 4 w Nowym Sączu
  • Szkole Muzycznej I st w Limanowej
  • współorganziatorowi - Zespołówi Szkół Katolickich im bł. P.J. Frassati w Nowym Sączu, w tym Katolickiej Niepublicznej Ogólnokształcącej Szkole Muzycznej II st  i Katolickiemu Liceum Plastycznemu w Nowym Sączu.

Uwaga. W najbliższym czasie powyższe materiały video i audio zostaną zastąpione materiałami o większym kadrze i lepszej jakości.

Panel - Święci a niepodległość 64.92 MB Panel - Święci a niepodległość

Opowieść o św. Urszuli Ledóchowskiej -"matce polskiej niepodległości" ( s. Dorota Kędziora), ośw. ANdrzeju Boboli - patronie Polski i wizjonerze niepodległości (ks. Piotr Matejski) oraz o. Józefie Andraszu SJ - spowiedniku świętych i wizjonerze rzowoju duchowego Polaków (p. Stanisława Bogdańska)

Chór KNSOM II i wykład prof. Marka Dyżewskiego 118.1 MB Chór KNSOM II i wykład prof. Marka Dyżewskiego

Niepoldegłośc pieśnią wymodlona