
Szkoła
Sztuk Pięknych X Katolickie
Liceum
Sztuk Plastycznych Katolickie
Liceum
Ogólnokształcące Ogólnokształcąca
Szkoła Muzyczna
II stopnia X
Witamy na stronie głównej Katolickiego Liceum Sztuk Plastycznych
Ilość dostępnych miejsc: 24
Trwają warsztaty i konsultacje stacjonarne
dla kandydatów do szkoły
najbliższe spotkanie 28 maja w godzinach od 9.00 -13.00
oraz 11 czerwca 2022r.

EGZAMINY:
CZ. I - RYSUNEK
CZ. II - MALARSTWO
Jan Paweł II (Przemówienie do Fundacji Twórczości Narodowej)
Drodzy Kandydaci,
uprzejmie informujemy, że Katolickie Liceum Sztuk Plastycznych im. bł. P.J. Frassati w Nowym Sączu (dawniej - Katolickie Liceum Plastyczne) rozpoczyna nabór kandydatów do klasy pierwszej 5-letniego liceum sztuk plastycznych, kształcącego w zawodzie plastyk, w następujących specjalnościach:
- Techniki malarskie / Tradycyjne techniki malarskie i pozłotnicze
- Formy rzeźbiarskie / Techniki rzeźbiarskie
- Aranżacja przestrzeni / Aranżacja wnętrz
- Techniki graficzne / Projektowanie graficzne
- Techniki graficzne / Techniki druku artystycznego
- Fotografia i film / Fotografia artystyczna
- Formy użytkowe – wzornictwo / Tkanina artystyczna
Specjalności ostatecznie wybiera się na koniec I półrocza po zapoznaniu się ze wszystkim specjalizacjami w ramach tzw prespecjalizacji.
Fundamentalne dla wszystkich specjalizacji umiejętności i świadomość artystyczną kształci się na przedmiotach ogólnoplastycznych tj:
rysunek i malarstwo
- rzeźba
- podstawy projektowania
- projektowanie multimedialne
- podstawy fotografii i filmu
- historia sztuki – która jest zarazem jednym z przedmiotów realizowanych w zakresie rozszerzonym.
Ponadto uczniowie naszej szkoły mają jako przedmioty uzupełniające, związane z dziedzictwem regionu i charakterem szkoły następujące przedmioty:
- ikonopisarstwo
- wnętrza sakralne
- liturgika.
Nauka w szkole kończy się egzaminem dyplomowym.
W szkole jest realizowane kształcenie ogólne na poziomie liceum ogólnokształcącego, z przygotowaniem do egzaminu maturalnego i dalszego kształcenia akademickiego, szczególnie na uczelniach artystycznych. Uczniowie uczą się dwóch przedmiotów w zakresie rozszerzonym, z czego jeden z nich to historia sztuki.
Możliwe języki obce: j. angielski oraz - w zależności od liczebności grupy i możliwości organizacyjnych szkoły - j. niemiecki, j. francuski, j. hiszpański, j. włoski.
Uczniowie mają możliwość wyjazdów na warsztaty zagraniczne w ramach programów Erasmus + oraz otoczeni są opieką profesorów Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie, która sprawuje patronat nad szkołą.
Przed przystąpieniem do egzaminu trzeba złożyć osobiście, listownie lub mailem wniosek o przyjęcie do szkoły wraz z zaświadczeniem lekarskim, najlepiej od lekarza medycny pracy, o braku przeciwskazań do kształcenia w zawodzie plastyk.
Na egzamin należy przynieść: wybrane własne prace oraz przybory do rysowania i malowania. Szkoła ze względów epidemiologicznych udostępnia jedynie podłoża malarskie i karton oraz glinę do kompozycji przestrzennej. Ponadto należy zabrać ośwaidczenie o braku zachorowania na COVID ( na dole strony) środki ochrony osobistej (maseczki, rękawiczki), coś do picia i do jedzenia, gdyż szkoła w aktualnej sytuacji nie umożliwia zaoptarzenia sie art. spożywcze.
Konsultacje on line dla kandydatów.
Drodzy Kandydaci,
Każdego roku, by pomóc Wam w przygotowaniach do egzaminu wstępnego do naszej szkoły, zapraszamy Was na warsztaty i konsultacje. W tym roku, mimo niezwykłych okoliczności, nie rezygnujemy z tej tradycji i wsparcia Waszych przygotowań! Działajmy wspólnie on-line!
Będziemy pracować nad przygotowaniami do egzaminu z rysunku, malarstwa i kompozycji przestrzennej.
W tym celu prosimy o przesłanie na adres mailowy konsultacje@frassati.edu.pl, wykonanych dowolną techniką: rysunku formatu 70 x 50 cm oraz obrazu malarskiego tej samej martwej natury.
Można też przesłać dodatkowo fotografie wszelkich innych prac plastycznych.
Terminy nadsyłania fotografii prac:
- do 20 maja – I tura
- do 10 czerwca – II tura
- do 17 czerwca – III tura.
Po każdej turze nauczyciele skontaktują się mailowo i ustalą termin omówienia pracy przez wideokomunikator.
Czekamy na Wasze prace i kontakt z Wami!
Poniżej link do informacji o ostatnich stażach zagranicznych we Flrencji i Rzymie oraz dwa filmiki animowane. Jeden - powstały jako dyplom, drugi - historia Salwadora w liceum plastycznym, to zabawna amatorska animacja, wykonana przez uczniów jednego z piewrszych roczników.


![]() |
Wniosek o przyjęcie do szkoły - 2022
|
![]() |
Oświadczenie
|