Sztuk Plastycznych

Witamy na stronie głównej Katolickiego Liceum Sztuk Plastycznych

„[…] Talent artystyczny to jest Boży dar i kto odkrywa go w sobie, odkrywa też pewną powinność: wie, że nie można zmarnować tego talentu, ale trzeba go rozwijać”.

Jan Paweł II (Przemówienie do Fundacji Twórczości Narodowej)

Drodzy Kandydaci,

uprzejmie informujemy, że Katolickie Liceum Sztuk Plastycznych im. bł. P.J. Frassati w Nowym Sączu (dawniej - Katolickie Liceum Plastyczne) rozpoczyna nabór kandydatów do klasy pierwszej 5-letniego liceum sztuk plastycznych, kształcącego w zawodzie plastyk, w następujących specjalnościach:

• Techniki malarskie / Tradycyjne techniki malarskie i pozłotnicze
  • Formy rzeźbiarskie / Techniki rzeźbiarskie
  • Aranżacja przestrzeni / Aranżacja wnętrz
  • Techniki graficzne / Projektowanie graficzne
  • Techniki graficzne / Techniki druku artystycznego
  • Fotografia i film / Fotografia artystyczna
  • Formy użytkowe – wzornictwo / Tkanina artystyczna
ObrazekObrazekObrazekObrazekObrazek Obrazek

Specjalności ostatecznie wybiera się na koniec I półrocza po zapoznaniu się ze wszystkim specjalizacjami w ramach tzw prespecjalizacji.

Fundamentalne dla wszystkich specjalizacji umiejętności i świadomość artystyczną kształci się na przedmiotach ogólnoplastycznych tj:

rysunek i malarstwo

• rzeźba
  • podstawy projektowania
  • projektowanie multimedialne
  • podstawy fotografii i filmu
  • historia sztuki – która jest zarazem jednym z przedmiotów realizowanych w zakresie rozszerzonym.

Ponadto uczniowie naszej szkoły mają jako przedmioty uzupełniające, związane z dziedzictwem regionu i charakterem szkoły następujące przedmioty:

• ikonopisarstwo
  • wnętrza sakralne
  • liturgika.

Nauka w szkole kończy się egzaminem dyplomowym.

W szkole jest realizowane kształcenie ogólne na poziomie liceum ogólnokształcącego, z przygotowaniem do egzaminu maturalnego i dalszego kształcenia akademickiego, szczególnie na uczelniach artystycznych. Uczniowie uczą się dwóch przedmiotów w zakresie rozszerzonym, z czego jeden z nich to historia sztuki. Możliwe języki obce: j. angielski oraz - w zależności od liczebności grupy i możliwości organizacyjnych szkoły - j. niemiecki, j. francuski, j. hiszpański, j. włoski.

Uczniowie mają możliwość wyjazdów na warsztaty zagraniczne w ramach programów Erasmus + oraz otoczeni są opieką profesorów Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie, która sprawuje patronat nad szkołą.

Ze względu na epidemię rekrutacja będzie przeprowadzona w dwóch turach - od 15 maja do 1 lipca oraz 20-31 sierpnia 2020. Wnioski przyjęcie należy składać drogą pocztową, mailową (mail - najlepiej w postaci zaszyfrowanej) lub osobiście w sekretariacie szkoły w I turze- do 28 czerwca włącznie; w II turze - do 28 sierpnia 2020, choć ze względów organizacyjnych prosimy o jak najszybsze zgłaszanie kandydatów. Przyjęcie do szkoły na podstawie 3-częściowego egzaminu z rysunku, malarstwa i kompozycji przestrzennej oraz oglądu przyniesionych prac. Terminy egzaminu (do wyboru): 29 czerwca (preferowany), 25 czerwca oraz ostatni tydzień lipca. Na egzamin należy przynieść: wybrane własne prace oraz przybory do rysowania i malowania. Szkoła ze względów epidemiologicznych udostępnia jedynie podłoża malarskie i karton oraz glinę do kompozycji przestrzennej. Ponadto należy zabrać ośwaidczenie o braku zachorowania na COVID ( na dole strony) środki ochrony osobistej (maseczki, rękawiczki), coś do picia i do jedzenia, gdyż szkoła w aktualnej sytuacji nie umożliwia zaoptarzenia sie art. spożywcze.

Na dole niniejszej strony do pobrania wniosek o przyjęcie do szkoły.

Konsultacje on line dla kandydatów.

Drodzy Kandydaci,
Każdego roku, by pomóc Wam w przygotowaniach do egzaminu wstępnego do naszej szkoły, zapraszamy Was na warsztaty i konsultacje.  W tym roku, mimo niezwykłych okoliczności, nie rezygnujemy z tej tradycji i wsparcia Waszych przygotowań! Działajmy wspólnie on-line!

Będziemy pracować nad przygotowaniami do egzaminu z rysunku, malarstwa i kompozycji przestrzennej.

W tym celu prosimy o przesłanie na adres mailowy konsultacje@frassati.edu.pl, wykonanych dowolną techniką: rysunku formatu 70 x 50 cm oraz obrazu malarskiego tej samej martwej natury.

Można też przesłać dodatkowo fotografie wszelkich innych prac plastycznych.

Terminy nadsyłania fotografii prac:

- do 20 maja – I tura

- do 10 czerwca – II tura

- do 25 czerwca – III tura.

Po każdej turze nauczyciele skontaktują się mailowo i ustalą termin omówienia pracy przez wideokomunikator.

Czekamy na Wasze prace i kontakt z Wami!

Poniżej link do informacji o ostatnich stażach zagranicznych we Flrencji i Rzymie oraz dwa filmiki animowane. Jeden - powstały jako dyplom, drugi - historia Salwadora w liceum plastycznym, to zabawna amatorska animacja, wykonana przez uczniów jednego z piewrszych roczników.

0.01 MB

Wniosek o przyjęcie do liceum sztuk plastycznych 0.29 MB Wniosek o przyjęcie do liceum sztuk plastycznych